AWARDS

Large Group:

2014-2015
Concert Band

2015-2016
Concert Band

Solo

2015 – 2016
Violin- Marianna Alvey
Horn- Tim Kliker
Marimba- Jacob Schneider
Clarinet- Joseph Barragree
Timpani- Claire Poop
Flugel Horn- Megan Schulte
Timpani- Issac Siurek
Marimba- Abby Davidow

2014 – 2015
Harp- Olivia Adams
Timpani- Kevin Lewis
Flute- Vivian Weaver
Marimba- Abby Davidow

2013 – 2014
Xylophone- Carol Smock
Harp- Olivia Adams
Trumpet- Anna Sublette
Tenor Saxophone- Peter Coelho

 

 

 

 

Piano:

2016 – 2017
Hope Dedrick
Rose Smock

2014 – 2015
Claire Popp
Natalie Mitchell
Sean Toplikar
Sarah Larson
Angela Toplikar

2015 – 2016
Rosie Smock

2008 – 2009
Maggie Cunningham

2007 – 2008
Maggie Cunningham

 

Ensemble

2012 – 2013
Percussion
Thunder Stix

2014- 2015
String ensemble
Flute Quartet
Thunder Stix Ensemble
Low Brass Ensemble
Thunder Drums Percussion

2015-2016
Mallet Quartet A- J. Schneider, C Wunder, J Lopeman, I. Siurek
Percussion- C. Elbert, L. Smock, B. Rowe, J. Malecki, J. Schneider, G. Gasawey
Flute Quartet- B. Smith, R. Jones, E Hartegan, V Weaver
Mallet Quartet B- A. Webb, M. Deggendork, A Davidow, N. Rowe
Advanced ercussion Ensemble- J Schneider, T. Klinker, T. Kropf, R. Smock, C. Popp, A. Davidow
Clarinet Quintet- J. Barragree, C. Poop, M. Bruegger, A. Dierking, K. Kleekamp

 

Blue Star

Mary Poppins ( 2016-2017)
Outstanding Orchestra: Winner

 

 

 

 

Guys and Dolls ( 2015-2016)
Outstanding Orchestra: Winner
Outstanding Artistic Contribution by a Student: Nomination, Anna Monaldo for Choreography
Outstanding Artistic Contribution by a Student: Nomination, Tristian Pflumn for Choreography
Outstanding Actress in a Lead Role: Nomination, Larkin Reilly as Miss Adelaide
Outstanding Actor in a Lead Role: Nomination, Jack Solomon as Nathan Detroit

Bye Bye Birdie ( 2014- 2015)
Outstanding Orchestra: Nomination
Outstanding Actress in a Featured Role: Nomination, Larkin Reilly as Mrs. MacAfee

Beauty and the Beast ( 2013- 2014)
Outstanding Orchestra: Winner
Outstanding Female Ensemble Member: Nomination, Rosemarie Maddock as a Silly Girl

Willy Wonka ( 2010 – 2011)
Outstanding Ensemble: Nomination 

Annie ( 2009- 2008)
Outstanding Actress in a Featured Role: Winner, Julia Grifin as Miss Hannigan

Choral 

2011- 2012
Honors Choir
Advanced Choir

2010 – 2011
Honors Choir

Solo:

2013 – 2014
Libby Clum
Erin Keehn  
Katie Canfield
Brianna Farris
Aurora Kuhn
Olivia Wieger
Kat McCormick

2010 – 2011
Maggie Cunningham
Kaitlyn Gingrich
Danielle Leikam
Laura Ramm

2008 – 2009
Sarah Feldkamp

Debate

 

2011 – 2012
Cole Feldman (3rd at State)
Eric Zheng (3rd at State)

2010 – 2011
Cole Feldman & Conor Killen (3rd at State)
Elaine Januska & Eric Zheng (3rd at State)

2009 – 2010
Jack Vielhauer & Michael Bierbaum (3rd at State)

 

Forensics

Duo

2015 – 2014
Tristan Pflumm and Larkin Reilly: 2nd place State finish
Shannon Burke and Alex Rickert: 5th place State finish

2014 – 2015
Tristan Pflumm and Larkin Reilly: 2nd place State finish
Sarah Schaefer and Andrew Ascher: 3rd place State finish
–Catholic Forensics League National Championship Qualifiers 
Christian Sanchez and Rosemarie Maddock: 5th place State finish

Declamation

2015 – 2016
Stacia Mendoza- 6th Place State finish

Humorous & Dramatic Interpretation

2016 – 2017
Larkin Reilly- 9th Place State Finish

2015 – 2016
Larkin Reilly- 2nd Place State Finish

2014 – 2015
Tristan Pflumm- 1st Place State Finish
-Catholic Forensics League National Championship

2013 – 2014
Tristan Pflumm- 2nd Place State Finish
Catholic Forensics League National Championship Octofinalist

Informative Speaking

2016 – 2017
Stacia Mendoza: 4th Place State Finish 

Lincoln-Douglas

2010 – 2011
Cole Feldman- National Qualifier

2009 – 2010
Cole Feldman- 3rd at State
-National Qualifier

Original Oration

2015 – 2016
Christian Sanchez- 3rd Place State Finish

Poetry

2016 – 2017
Holly Spencer: 7th place State finish
Larkin Reilly: 8th place State finish

2014 – 2015
Maddie Bruegger: 4th place State finish

2013 – 2014
Maddie Bruegger: 2nd place State finish
-Catholic Forensics League National Championship, Octofinalist

 

 

24505 Prairie Star Parkway | Lenexa, Kansas 66227
Get Directions »
Phone: 913-254-4200 | Fax: 913-254-4221